Co to jest terapia wisceralna?
Jest to praca z narządami wewnętrznymi, strukturami, które stabilizują je w jamie brzusznej- powięziami i więzadłami a także z naczyniami krwionośnymi i nerwami.
Narządy wewnętrzne są umocowane w jamie brzusznej przez więzadła i powięzi a żeby mogły prawidłowo funkcjonować powinny mieć zachowaną ruchomość.
Ruchy w układzie wisceralnym możemy podzielić na ruchy spowodowane czynnikami zewnętrznymi- jest to tzw.mobilność i czynnikami wewnętrznymi- czyli tzw. motylność.
Mobilność jest związana z postawą ciała oraz pracą układu mięśniowego ale również z pracą oddechową przepony.
Dlatego też unieruchomienie lub nadmierne napięcie mięśniowe powoduje zwiększenie napięcia powięziowych torebek, które otaczają narządy wewnętrzne oraz ich połączeń więzadłowych, ograniczają wydajność miejscowego przepływu krwi i wpływają na napięcie sąsiadujących tkanek.
Ogromne znaczenie dla mobilności trzewi mają ruchy oddechowe przepony.
Motylność narządów wewnętrznych wywołana jest przez okresowe zmiany napięcia mięśni gładkich, sterowanych przez autonomiczny układ nerwowy i nie podlegających naszej woli, jak np. bicie serca czy perystaltyka jelit i uzależniona jest od ich mobilności.
Dzięki mobilności trzewnej zostaje również zachowane właściwie ukrwienie i funkcjonowanie układu limfatycznego a to ma istotny wpływ na odżywienie tkanek, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz sprawne działanie układu odpornościowego.
Przyczyną powstawania sklejeń, które ograniczają ruchomość narządów są zrosty pooperacyjne, stany zapalne, perforacje narządów czy endometrioza.
Negatywny wpływ na ruchomość narządów wewnętrznych ma pozycja siedząca. Jeśli wiele godzin dziennie spędzasz w tej pozycji to możesz mieć ograniczoną mobilność trzewi, a co za tym idzie dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak bóle, wzdęcia, biegunki albo zaparcia ale również tzw. bóle rzutowane czyli przenoszone z narządów wewnętrznych na inne obszary ciała.
Tak już jest, że wszystko w naszym ciele jest ze sobą połączone i ograniczenia ruchomości w jednych strukturach wpływa na ograniczenia ruchomości w innych, czasem bardzo odległych rejonach. Restrykcje w obrębie narządów wewnętrznych oraz między nimi mogą prowadzić do rozciągnięcia struktur stabilizujących narządy czyli więzadeł i wywoływać ból w układzie mięśniowo-szkieletowym, do którego są przymocowane.
Jeśli cierpisz na bóle pleców, które ustępują po zabiegach manualnych ale po jakimś czasie wracają to warto przyjrzeć się Twojemu układowi trzewnemu.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.